photo sharing and upload picture albums photo forums search pictures popular photos photography help login
Dick Osseman | all galleries >> Istanbul >> Mausolea - Türbeler >> Sultans' Mausolea >> Sultan Mehmed III türbesi > Istanbul december 2009 6681.jpg
previous | next
Istanbul december 2009 6681.jpg
16-DEC-2008

Istanbul december 2009 6681.jpg

view map

This is the mausoleum of Sultan Mehmed III built by the architect Dalgıç Ahmed Ağa, 1608, with the tomb of Sultan Mehmed III (reign: 1595-1603) and 25 others (of, for instance, his mother Handan Sultan, sons and daughters of Sultan Ahmed I and Ayşe Sultan, who was Murad III’s daughter). It has an octagonal ground plan, is covered with a dome and has a main hall and two lateral rooms. Chambers for the royal princesses were later added. To the left and right of the entrance there are paintings which distinguish it from more classical tombs.

Sultan III. Mehmed Türbesi
1608 yılında mimar Dalgıç Ahmed Ağa tarafından yapılmıştır. T”rbe 8 köşeli ve üzere kubbe ile örtülü olup, ortada büyük bir mekan ve giriş yatafına bitişik 2 kışımdan oluşmaktadır. Daha sonraları sultan kızları için türbeye böl”mler ilave edilmiştir. Türbenin içi XVII.yy başına ait Iznik çnileri ile süslüdür. Giriş kapısının her iki yanında duvar resimleri bulunmaktadit ve türbe bU özelliği ile klasik devir dışı bir üşlup sergilemektedir.

Sultan III. Mehmed, Sultan Ahmed’in annesi Handan Sultan, Sultan I. Ahmed”in şehzadeleri ve kızları, Sultan III. Murad’in şehzadeleri ve kızları, Sultan III. Murad’ın kızı Ayşe Sultan gümülüdür. Toplam 26 sanduka vardır.

Nikon D3
1/13s f/8.0 at 16.0mm iso800 full exif

other sizes: small medium large original
comment | share